Székelyföld csodái, a Hunyadi család emlékei - tanulmányi kirándulás Erdélyben

A Bácskai Általános Iskola Moholy Nagy László Tagintézménye és a Bácsalmási Körzeti Általános Iskola és AMI hetedik osztályos tanulói és kísérői pedagógusaik 2019. április 5 – től 10 – ig a Határtalanul! program keretében tanulmányi kiránduláson jártak Erdélyben. A Hunyadi család emlékeit és Székelyföld csodáit helyezték a kirándulás középpontjába. A pályázat lebonyolításához szükséges anyagi forrást az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő biztosította.

Az utazás során a tanulók jártak Déván, Vajdahunyadon, Gyulafehérváron, Segesvárott, a parajdi sóbányában. Szovátán megismerkedtek Európa legnagyobb heliotermikus tavával. Korondon a székelykapuk történetéről hallgattunk előadást, kipróbálhattuk a fazekalást és a kihalóban lévő mesterség, a taplászat rejtelmeibe is bepillantottunk.

Farkaslakán megkoszorúztuk Tamási Áron sírját, Szejkefürdőn Orbán Balázsra emlékeztünk és megtekintettük az Erdély területéről összehordott régi székelykapukat.

Székelyudvarhelyen adóztunk a hős székely katonák emlékének a Vasszékely szobornál.

A Zeteváraljai víztározón keresztülsétáltunk. A libáni kőbányában megtudtuk, hogy a bajai Szentháromság tér köve is onnan származik.

A Mohos – tőzegláp izgalmas sétát ígért. Ha 20 év múlva ide látogatunk, nem biztos, hogy megtaláljuk. A Szent Anna – tónál megismertük a tó legendáját és láttunk anyamedvét a bocsaival.

A brassói Fekete templomot sajnos csak kívülről láttuk, mert éppen zárva volt. A mádéfalvi veszedelem emlékművét megkoszorúztuk miután megnéztük a csíksomlyói kegytemplomot.

Az intézmények kölcsönösen bemutatkoztak egymásnak a gyergyóújfalui Elekes Vencel Általános Iskolában. A barátságos focimérkőzést a helyiek nagy fölénnyel nyerték. A mérkőzés után a tekerőpataki Súgó – barlangot ismertük meg idegenvezető segítségével.

A túra után ellátogattunk Gyergyószentmiklósra a Tarisznyás Márton Múzeumba és az örmény katolikus templomba.

A Békás – szoros köveinek láttán még a lélegzetünk is elállt! A Gyilkos – tónál kürtőskalácsot ettünk, amelyet faszénen sütöttek.

Hazafelé úton, Kolozsváron megtekintettük Mátyás szülőházát, valamint Fardusz János Mátyás szoborcsoportját. A Szent Mihály templomba sajnos felújítás miatt nem tudtunk bemenni. Királyhágón „Erdély kapujában” megpihentünk. Nagyváradon sétáltunk egyet Ady „Pece – parti Párizsában”.

Nagyszalontán elhelyeztünk egy koszorút Arany János szobránál.

A tanulók a kirándulás során példásan együttműködtek. Köszönet a pedagógusoknak a tanulók felkészítéséért, kíséretéért, a sofőröknek a balesetmentes közlekedésért, a szállásadóknak a finom ételekért.

A csapat bármikor szívesen visszaindulna erre a kirándulásra!

Kelt: Bácsborsód, 2019. április 25.

Horváth Péterné

projektvezető